Firmaların Olmazsa Olmazı Dijital Pazarlama

07. 03. 2020 - 19:00

Teknolojinin giderek gelişmesi ve akıllı cihazların hayatımıza girmesi ile internet kullanımı son derece arttı. Günümüzde artık 7'den 70'e her yaş gurubundan ya da farklı gelir düzeyinden insanın sosyal medya hesapları bulunmakta.

Dijital dünya popüler olmanın yanında bir de hayatımıza kolaylıklar getirdi. İstediğimiz her bilgiye internet üzerinden kolayca ulaşabiliyoruz. Kıyafetten mobilyaya, aksesuardan gıdaya milyonlarca ürünü internetten bulup, bir tuşla satın alıyoruz. Durum böyle olunca markalar için de dijital dünyada yer almak bir mecburiyet haline geldi.

Bir markanın ya da firmanın dijital mecralarda gerçekleştirdiği her türlü iletişim sürecine 'dijital pazarlama' denir. Web sitelerinden, mobil uygulamalara, sosyal medya platformlarından, online satışlara kadar her şey dijital pazarlamanın bir parçasıdır.

Bu mecra firmalar için de birçok kolaylık sağlayarak, iletişim süreçlerinin daha etkili olmasını desteklemiştir. Örneğin arama motoru optimizasyonu (SEO) ile firmanız ya da markanız için açmış olduğunuz web sitenizin, internet aramalarında üst sıralamalarda yer almasını sağlayacak şekilde optimize edebilirsiniz. Böylece insanların size daha kolay ulaşmasını ve web sitenize yapılan organik ziyaretlerin artmasını sağlarsınız. Inbound Pazarlama ile hedef kitlenize uygun içerikler hazırlayarak, hedef kitlenizin sizi sürekli takip etmesini veya paylaşımlarınızı kendi profilinde paylaşmasını sağlayabilirsiniz. İçerik pazarlaması ile markanızın ya da firmanızın güçlü ve olumlu yönlerini ön plana çıkararak, verdiğiniz hizmetleri, ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Pay-Per-Click (PPC) ile reklamınızı tıklama başı maliyet ödeyerek verebilir böylece bütçe yönetiminizi daha etkili kullanmış olursunuz.

Tüm bunlar gibi daha birçok etkili yöntem ile dijital reklam ve pazarlama süreci çok daha faydalı bir hale gelmiştir. Hızla yaşanan teknolojik gelişmeler iletişim kanallarına yön vermeye devam etmektedir.

sosyalmedyadenemekeywordyapıştırdeneme
  • Paylaş: